@aciltıp.com canlı yayın

@aciltıp.com canlı yayın

- Bölüm: Güncel
260
0

Acil Servisin Hastaneye Yatırılan Hastaları (Mükemmel Hasta)

 Mükemmel Hasta: Tabii ki semptomlarımı sonsuzlaştırdım, tedaviye yanıtı bilerek bastırdım, ilaç yan etkilerini parlattım, sabaha karşı acile başvurdum, klinisyeni en zayıf anında yakaladım. Sonsuzluğa varan yakınmalarımın içinde boğuldu, konsültanlardan medet umdu, yatışım kendiliğinden oluştu.
  • Glenohumeral eklem (omuz) %90 oranında anteriora çıkar.
  • El abduksiyon/eksternal rotasyonda ise omuz anteriora, adduksiyon/internal rotasyonda ise posteriora çıkmıştır.
  • Aksiller siniri yaralı omuz yuvasına yerleşse bile hareketten fakir kalır.
  • Yirmi yaşından önce omuzu çıkanların %80’inde yeniden çıkış görülür, ilk çıkış > 40 yaş ise bu oran %10-15’e düşer.
  • Epilepsi, elektrik çarpması gibi garip mekanizmalar sonucu omuz/omuzlar çıkabilir, bu tip çıkıklar genellikle posteriora olur.
Gerçekte Olan  Mükemmel Hasta
 Omuz çıkık değil Özel antremanlar ile apolet belirtisi oluşturuldu
 Midazolam ile uyudum dedi Sedasyonla uyumadı, hilesinin kontrolünü bırakmadı, flumazenil içeren sigara içme alışkanlığı var
 Omuz hareketeri normal Humerusunu bilinçli olarak abduksiyona getirmedi, aksiller sinirim kesildiyi tiyatroladı

Acilde İletişim Sorunları

Altıncı nöbeti, epileptik yaşıyor bu hafta. Arabada, evde, işte, sedirde, her yerde nöbet geçiriyor. Ne enfeksiyonu var, ne de kafa içi basınç artışı. İlk akla geleni unuttun, ilaç düzeyini atladın. Kullanmıyor, önemsemiyor, istemiyor. Sürekli nöbet geçiriyorsun ve sorumlusu sensin diye sesleniyorsun hastaya, hasta ne yapacağını şaşırıyor, spot ışıklarını arıyor, başka yöne çevirmek istiyor. Her gün ilaç kullanmak zor olmalı demeliydin, neden öyle demedin.

Oftalmolojik Aciller

Ani görme kaybı ile ilişkili bir hastalık daha size bayan N, retina dekolmanı. Gözün içinde uçuşan parçacıklar kurban tarafından net görülür, çakan şimşek görselleri retinanın kat kat duvardan ayrıldığının kanıtıdır. DM, orak hücre, aile öyküsü, ileri miyoplar (Dr. L) risk faktörleri. Oftalmoloji konsültasyonu gerekir, zaman gözdür.

Acil Tıp Asistanına Kardiyolojik Tüyolar

Aort diseksiyonunda ilk adım: 55 yaşında, göğsü ağrıyor, yırtılmaya benzediğini söylüyor, sırtına doğru yayılıyor, 190/100 mmHg, nabzı 80 vuru/dk. X-ray istedin, mediasteni geniş buldun. Şimdi ne yaparsın: 1) Sarımsak ezerim 2) Limon sıkarım 3) Yumurta kırarım, komşuları çağrırım, kabuğunu ziyan etmem, keke katarım 4) Obama’yı evinde ziyaret ederim, olur böyle şeyler derim 5) Hastayı entübe ederim 6) Hastanın kan grubunu isterim 7) Labetalol infüzyonu başlarım. ….,…..,.,.;…,&&&, %%%%,^’%+//……()((((,77777,%%%%%%33<……+++^^^^^^,,,,”,!!!!!!!,,,,,,,………….Evet süren bitti. Doğru yanıt labetalol infüzyonu olacaktı. Hasta büyük ihitimalle aortunu yırtmakta, ilk hedefin nabzı 60’ın altına çekmek. Beta bloker (labetalol veya esmolol) doğru seçim. Şimdi tansiyonu düşür, nitrat uygun olur ancak refleks taşikardi yapmaması için beta bloker infüzyonundan sonra. Hastayı mediasten tomografisine gönderebilirsin, transözofageal ekokardiyografi stabil olmayan hastalar için. Marfan sendromu olan hastalar genç yaşta aort diseksiyonundan kaybedilebilir. 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.